21 Yıl Ayrıldıktan Sonra İlk Defa Göz Göze Gelen İki Sanatçı

- 2019-02-06 13:27
0.0 (0 oy)
1231Paylaşım
1546Okunma
İlginç çalışmalara imza atmış olan Marina Abramoviç ve Ulay (Uwe Laysiepen) çifti 12 senelik birlikteliklerinden sonra ayrılmıştır. İşte 21 yıl sonra karşı karşıya gelen iki ünlü sanatçı çiftin yaşadığı duygusal anlar.

Enteresan çalışmaları ile dünyaca ünlü olan Marina Abramoviç ve Ulay (Uwe Laysiepen) çiftini duymuş olanlarınız mutlaka vardır. Bu çifti tanımayanlar için ise kısaca anlatalım: Marina ve Ulay 1976 yılında Amsterdam’da tanışırlar ve tanışmaları 12 sene boyunca sürecek uzun bir beraberliği de onlara getirir.

12 yıl boyunca başka bir kişinin hayatını değiştirme ve yok edebilme düşüncesinin temellerine dayalı olan Breathing In/Breathing Out çalışması için oksijenleri tükenene kadar birbirlerinin nefeslerini çekmeye başlarlar. Bu ilginç çalışmadan sonra ise kapı eşiğinde çıplak bir şekilde durarak insanların hangisinin yüzlerine bakacaklarını Imponderabilia adlı çalışma ile ortaya koyarlar.

Performans sanatından keyif almıyorsanız bile ilginizi mutlaka çekebilecek işler yapan bu ikilinin beraberliği ise Marina’nın Ulay tarafından aldatıldığını öğrenmesi ve kadının hamile olduğunun ortaya çıkması ile biter. İlişkilerini ilginç bir şekilde bitiren ikili 6000 km uzunluğundaki Çin Seddi’nin bir ucundan diğer ucuna giderek birbirlerine doğru yürürler. Bu onlar için “Ayrılığa yürümek” olmuştur.

Aradan geçen 21 uzun yıl sonrasında 2010 yılında Marina Abramoviç, Moma’da “The Artist is Present” adlı performansını sergilemeye başlar. Sürpriz bir şekilde 21 sene sonra Ulay’ı karşısında gören sanatçının bakışlarında ise üzüntü ve özlem vardır. Birbirlerini tanımayan iki insan gibi bakmaya çalışan ikilinin yaşadığı duygu yüklü anlara birlikte bakalım..

Facebook Yorumları
Bisayfa Yorumları
İsim: E-Posta: